Poprawianie naszego zgryzu przeprowadza się teraz w całkiem prosty sposób, używając w tym celu różnorodne rodzaje aparatów ortodontycznych. Wyróżniamy wśród nich zarówno stałe i zdejmowane. Stałe są oczywiście znacząco lepsze. Ze zdejmowanych aparatów mogą zresztą skorzystać tylko maluchy, dlatego osoba dorosła, która cierpi na krzywy zgryz, w tej samej chwili musi patrzeć tylko na ofertę stałych aparatów. Ta oferta została jednakże niedawno mocno zróżnicowana.

Dziedzina ortodoncji poszła do przodu i właśnie dzięki temu teraz oferuje osobom różne nowoczesne rozwiązania na naprawę ich zgryzu. Dzięki nim na pewno każdy jest w stanie zafundować sobie wspaniały uśmiech. A ze krzywym zgryzem na pewno trzeba walczyć. Nie jest on bowiem tylko problemem w naszym wyglądzie, ponieważ oprócz tego, że oczywiście pogarsza nasz wygląd, to co najważniejsze może destrukcyjnie oddziaływać na stan zębów, osłabiając je i często stają się źródłem licznych innych zaburzeń zdrowotnych.

Stałe aparaty ortodontyczne umożliwiają przywrócić zębom prawidłowe dla nich ustawienie i w taki oto sposób korygują nasz zgryz. Budowa standardowego aparatu stałego zawsze będzie się składać z podobnych części, czyli przede wszystkim z zaczepów a także niewielkich pierścieni, których typy są dostosowywane przez specjalistę do uzębienia każdego pacjenta. Przytwierdza się je później do uzębienia na stałe. Te pierścienie są swego rodzaju stelażem, gdyż to one przymocowywane są do zębów trzonowych umożliwiając aparatowi samodzielne przesuwanie się. W tego typu aparatach główną rolę odgrywają także zamki. Swego czasu aparaty stałe produkowano tylko i wyłącznie z metalu, jednakże obecnie właściwie każdy pacjent ma do swobodnego wyboru zamki wyprodukowane z zupełnie innych, przeważnie dużo lepiej prezentujących się tworzyw, czyli przede wszystkim ceramiki. Niektóre aparaty są nawet niewidoczne na zębach. Produkuje się je z przezroczystych drobnych części ceramicznych, których z większej odległości rzeczywiście nie da się dostrzec gołym okiem. To, jaki ostatecznie rozmiar będą mieć zamki, zależy również z pewnością od wielkości zębów.

Dziś jednak każdy przyszłościowy aparat jest na tyle ładnym wyrobem, iż nikt nie powinien wykazywać żadnych obaw przed jego założeniem. Niektórzy mówią nawet, iż posiada on swój urok. Czasami może być nawet wyjątkowym dodatkiem i ciekawym uzupełnieniem naszego wyglądu. Większość osób zwraca szczególną uwagę na zła reprezentatywność krzywego zgryzu, ale znacznie istotniejsze jest to, iż wadliwe ustawienie naszych zębów prowadzi do wielu innych schorzeń i problemów.

Zdarza się, że krzywe zęby stają się źródłem powtarzających się bólów głowy. Bardzo często może prowadzić do paradontozy albo wręcz kruszenia się zębów. A po co się niepotrzebnie męczyć, skoro wszelkie te kłopoty możemy z łatwością pokonać? W tym celu trzeba tylko podjąć decyzję o zamontowaniu stałego aparatu ortodontycznego.

Źródło: Aparaty stałe chorzów