Prawie każdy piłkarz, czy będący dzieckiem lub nastolatkiem, który należy do drużyny dziecięcej, lub młodzieżowej, czy może piłkarz zawodowy, reprezentujący swój kraj czy drużynę, w której gra, musi nie tylko i wyłącznie zwiększać własne kwalifikacji jako gracz, ale również być adekwatnie ubrany. Bowiem każdy rodzaj sportu musi być trenowany z użyciem odpowiednio dobranych przedmiotów i w odpowiednim stroju, żeby pozwolić nam swobodnie go wykonywać.

 

Odzież piłkarska dla dzieci składa się zazwyczaj z skarpetek, spodenek, koszulki a także korków, a w przypadku bramkarza – również z rękawiczek, które pomagają złapać piłkę i obronić atak przeciwnika. Ten rodzaj stroju piłkarza obowiązuje obowiązuje go w sezonie letnim. Mecze odbywają się też w innych częściach roku wtedy gracze muszą być ubrani nieco inaczej. Gdy jest chłodno, składnikiem stroju musi być termoaktywna bielizna dla piłkarza, która ochrania go przed chłodem. Ale ubiór zawodnika to oczywiście nie wszystko, ponieważ głównie przydatne są umiejętności co zależy od tego, którą pozycję zajmuje określony członek drużyny. Muszą umieć odpowiednio podawać sobie piłkę, aby nie dostała się ona do piłkarza z drużyny przeciwnej, bo wówczas trzeba będzie odebrać mu piłkę, a to wcale może nie być łatwe.

 

W momencie kiedy napastnik będzie chciał strzelić gola, wtedy cała nadzieja będzie w rękach bramkarza, który będzie starał się go obronić. I albo mecz zakończy się bezbramkowym remisem, lub każda z drużyn będzie miała tyle samo bramek i wtedy też będzie remis, albo przewaga bramek da wygraną jednej z drużyn. Co więcej możliwe są dogrywki, lub rzuty karne. Pewne jest to, iż zwycięzca może być tylko jeden.