Peptydy powstają w organizmach żywych w skutek reakcji chemicznej , która zwana jest biosyntezą białka. Peptydy, jakie są używane w dziedzinie kosmetologii pochodzą przeważnie z reakcji chemicznej przeprowadzonej sztucznie poza organizmem żywym. W sztucznych warunkach powstają w specjalnie w tym celu przystosowanym laboratorium. Korzystne oddziaływanie peptydów w kosmetologii stosowane jest do pielęgnacji skóry a także włosów. Peptydy tworzą tłustą warstwę na powierzchni włosa lub skóry i w ten sposób zapobiegają wydobywaniu się wody z wnętrza komórek. Skóra lub włosy pozostaną dzięki nim o wiele dłużej nawilżona.

Peptydy mają też odżywcze działanie dla naszego organizmu. Pobudzają organizm do tego, żeby produkował więcej odżywczych składników, co ma widoczny wpływ na poprawę naszego zdrowia. Peptydy z powodzeniem używane są w kosmetologii. Swą sławę zawdzięczają maściom przeciwzmarszczkowym. Stanowią ich skład a także powodują syntezę elastyny oraz kolagenu. W dający się zauważyć sposób pomagają wygładzić również najgłębsze zmarszczki. Mimo, iż swoje główne użycie peptydy mają w dziedzinie kosmetologii to z powodzeniem używane są też w innej, pokrewnej gałęzi. Cieszą się wielkim powodzeniem w gronie osób aktywnych fizycznie.

Peptydy SARM redukują tkankę tłuszczową, wzmacniają mięśnie, zwiększają odporność i siłę, odbudowują tkanki jak również zmniejszają występujący w organizmie stan zapalny.